widgets

RPH

CONTOH RPH PENDIDIKAN ISLAM


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (KONTRUKTIVISME )

Tarikh/Hari:                             22 Oktober 2012
Kelas:                                      5 Sarjana
Masa:                                       9.30-10.10 pagi
Bil Pelajar:                               20 orang
M/Pelajaran:                            Pendidikan Islam
Tajuk:                                      Solat Berjemaah
Sub Tajuk:                               1.Tunjuk cara solat berjemaah
                                                2.Makmum masbuq dan muafiq
                                                3.Dua kelebihan solat berjemaah
Objektif:                                  Mengetahui solat berjemaah berdasarkan perkara-perkara berkaitan
Hasil Pembelajaran:                 Di akhir Pengajaran dan Pembelajaran murid dapat:
1.      Melakukan cara solat berjemaah
2.      Menyebut maksud makmum muafiq dan makmum masbuq
3.      Menyatakan 2 kelebihan solat berjemaah
Pengetahuan Sedia Ada:         Murid telah mempelajari kedudukan imam dan makmum
Konsep:                                   Tuntutan solat berjemaah
Bahan:                                     Bahan maujud,buku teks, carta,kad
Nilai:                                       Bekerjasama, Istiqamah
Kemahiran:                              menyenaraikan, membuat perbandingan

  
LANGKAH/MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
AKTIVITI GURU
AKTIVITI MURID
Pendahuluan
2 minit
Doa Belajar

Guru meminta murid membaca doa belajar
Murid membaca doa beramai-ramai






Mencetus Idea
5 minit
Pengenalan Tajuk (Solat Berjemaah)
*Guru memaparkan gambar sekumpulan semut sedang mengangkat sisa makanan kedalam sarang.

*Guru bersoal jawab dengan murid.
1.Apakah aktiviti yang dilakukan oleh sekumpulan semut?
2.mengapa mereka mengangkat makanan beramai-ramai?
3.Apa yang akan berlaku apabila seekor semut sahaja yang mengangkat makanan tersebut?
*Guru mencatat jawapan murid
*Guru merumus dan mengaitkan tajuk hari ini.
*Murid melihat dan berfikir.

*Murid memberi pelbagai jawapan berdasarkan pengetahuan sedia ada mereka
Strategi:
Menggunakan gambar

Teknik:
Soal jawab
Menstruktur semula
10 minit
Tunjuk cara solat berjemaah.
*Guru meminta murid berada dalam kumpulan

*Guru memberi arahan cara melakukan solat berjemaah
*Murid melakukan mengikut arahan guru.

*Murid mendengar dengan teliti

*Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan

*Murid berbincang di dalam kumpulan

*Setiap kumpulan diminta menunjukkan cara solat tersebut
Kaedah:
Simulasi/ penerangan

Strategi: menggunakan bahan maujud

Nilai: bekerjasama
Aplikasi Idea
15minit
Makmum masbuq dan makmum muafiq

*Guru meminta murid merujuk di dalam buku teks.

*Guru menyoal murid. Apakah pengertian makmum masbuk dan makmum muafiq.

*Guru bersoal jawab bersama murid
*Murid membaca secara perlahan.

*Murid mendengar dengan teliti

*Murid menjawab soalan guru berdasarkan pengetahuan sedia ada dan mengaplikasikan idea baru

*6 orang murid diminta tunjuk cara makmum masbuk dan makmum muafiq
Kaedah: perbincangan/ simulasi

Strategi: menggunakan buku teks

Teknik : Bersoal jawab
Refleksi / Penutup
8minit

Dua kelebihan solat berjemaah
1.Dapat mengukuhkan persaudaraan sesama umat Islam.
2.Membantu menambah khusyuk dalam solat.
*Guru menyoal murid kelebihan solat berjemaah yang telah dipelajari.

*Guru menunjukan carta kelebihan solat berjemaah
*Beberapa orang murid menjawab

*Murid memberi dengan pelbagai jawapan.

*Semua murid menyebut beramai-ramai.
Kaedah: perbincangan

Strategi: menggunakan carta

Teknik: Bersoal jawab


1) Contoh RPH pendidikan islam tahun 5



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh/Hari:                             15 September 2012
Kelas:                                      5 Sarjana
Masa:                                       9.30-10.30 pagi
Bil Pelajar:                               20 orang
M/Pelajaran:                            Pendidikan Islam
Tajuk:                                      Solat Berjemaah
Sub Tajuk:                               1.Takrif Solat Berjemaah
                                                2.Syarat Sah Solat Berjemaah
                                                3.Tiga Kelebihan Solat Berjemaah
Objektif:                                  Di akhir Pengajaran dan Pembelajaran murid dapat:
1.      Menyatakan takrif solat berjemaah
2.      Menyatakan 3 daripada 5 syarat sah solat
3.      Menyatakan 3 kelebihan solat berjemaah
Pengetahuan Sedia Ada:         Murid pernah menunaikan solat berjemaah di sekolah
Konsep:                                   Tuntutan solat berjemaah
Bahan:                                     Komputer, gambar solat berjemaah,buku teks, carta,kad
Nilai:                                       Bekerjasama, Istiqamah
Kemahiran:                              menyenaraikan, membuat perbandingan
 
LANGKAH/MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
AKTIVITI GURU
AKTIVITI MURID
Pendahuluan
2 minit
Doa Belajar
Guru meminta murid membaca doa belajar


Murid membaca doa beramai-ramai

Set Induksi
3 minit
Pengenalan Tajuk (Solat Berjemaah)
*Guru menayangkan gambar kepada murid.
(rujuk rajah 1)

*Guru menyoal murid. Apakah yang kamu lihat dan faham dari gambar tersebut?

*Guru mengaitkan tajuk hari ini.
*Murid melihat dan menghayati gambar tersebut.

*Murid menjawab soalan guru secara individu dan kelas.
Teknik:
Soal jawab

Strategi:
Menggunakan audio
Langkah 1
6 minit
Pengertian solat berjemaah.

Solat yang dilakukan 2 orang atau lebih secara bersama dengan diketuai oleh seorang imam dan disertai dengan niat berjemaah.

*Guru meminta murid membaca pengertian di dalam buku teks.

*Guru menerangkan secara terperinci pengertian solat berjemaah.
*Beberapa orang murid membaca secara individu dan murid lain mendengar.

*Semua murid mendengar dengan teliti.
Strategi:
Menggunakan buku teks

Kaedah:
penerangan
Langkah 2
7minit
Syarat sah solat berjemaah
1.Niat ikut imam bagi makmum
2.Takbiratulihram makmum tidak mendahului takbiratulihram imam
3.Makmum tidak mendahului dan tidak terlalu lambat mengikut pergerakan imam.
4.Makmum mengetahui pergerakan imam.
5.Tiada sekatan atau penghalang antara makmum dan imam.
*Guru menunjukkan carta syarat sah solat berjemaah.

*Guru menyoal murid secara rawak.
1.Apakah syarat-syarat sah solat berjemaah.

*Guru mengulas jawapan murid
*Murid membaca beramai-ramai.

*Wakil daripada murid menjawab pertanyaan guru.

*Murid mendengar dan menyebut semula bersama guru.
Strategi:
Menggunakan carta

Teknik:
Bersoal jawab
Langkah 3
6minit

Tiga kelebihan Solat berjemaah

1.Mendapat pahala 27 kali ganda
2.Hidup diberkati Allah.
3.Berpeluang menambah ilmu
*Guru bersoal jawab bersama murid.
1.Sebutkan kelebihan solat berjemaah

*Guru merumuskan jawapan murid dan menyatakan 3 kelebihan solat berjemaah.
*Beberapa murid menjawab dengan pelbagai jawapan.

*Murid menyebut secara beramai-ramai.
Teknik:
Bersoal jawab

Kaedah:
Perbincangan
Langkah 4
6 minit
Soalan berkaitan tajuk

Penerapan nilai
Bekerjasama adalah sifat yang mulia
*Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid

*Guru menerangkan cara menjawab
*Murid menjawab secara individu
Strategi:
Menggunakan lembaran kerja
 

2 comments: